Anno, amikor még Magyarország nem rendezett nagydíjakat, ez volt az egyik olyan verseny mely elérhető közelségben volt ahhoz, hogy hol több, hol pedig kevesebb magyar lövő részt vegyen rajta. Régen nagyon sok neves versenyző is tiszteletét tette itt. Sajnos ez a dicsfény mára már megkopott. A valamikor bőven 200 fölötti létszám mára már alig 150 főre apadt, bár még így is népszerűnek mondható. De napjainkban, amikor egymást érik a nagyobb versenyek, bizony többre van szükség, mint amit a verseny jelenleg nyújtani tud. Látszik, hogy hosszú idők óta rendeznek itt Sporting versenyt. Mindenkinek a kisujjában van a rutin, nincs már szükség semmi extra szervezésre, mindenki tudja a dolgát és teszi is. Már nem akarnak semmi extrát adni, már nincs benne az a "nagy durranás" ami régen volt. Inkább áll be a régi időket idéző versenyek sorába mintsem, hogy újra és újra megküzdjön a lövőkért. Nyilván ez a kényelmesebb út, így sokkal kisebb befektetett munkával lehet, jelentős bevételre szert tenni. Illetve ha valaki szeretné látni, hogy milyen korongok voltak 5-10 évvel ezelőtt, annak ez a verseny lehet a tökéletes választás. Nincs késés, minden óramű pontossággal megy. A klubház kiváló, bár nem tegnap épült, de a felszereltségét bármelyik hazai lőtér megirigyelhetné. A környezet is rendkívüli, ha hasonlítanom kellene, akkor azt mondanám, hogy olyan mint Galgamácsa, de mégis más. Más a növényzet, más a klíma, más a domborzat. Fölösleges lenne hasonlítgatni őket egymáshoz. Mindkét helyszínnek megvan az erőssége és a gyengéje is. A megközelítés kiváló, az autópályát elhagyva mindössze pár kilométert kell megtenni, hogy a versenyző a lőtér központjába találja magát.
Pályák:
A versenyen összesen 4 vonalon 4-4-4-4, azaz 16 lőálláson zajlott. Az állásokon 3 és 4 gép volt elhelyezve. A F.I.T.A.S.C. rendszerben megszokottakhoz képest itt az első állás volt a 3 gépes. Ami a gépeket illeti, többnyire 100+ éves Laporte gépek dolgoztak a versenyzők szórakoztatásáért, illetve volt még néhány (szám szerint 7db) Pormatic is. Ahogy azt fentebb is említettem, a verseny az old school vonalat képviseli. Ugyanez igaz a korongokra és pályaállításra is. A korongok 70-80%-a élben repült. Ez még kisebb gond lett volna, viszont attól függően, hogy egy adott pályán melyik napszakban lőtt a versenyző, annak megfelelően bujkáltak a korongok az árnyékban. És ez a legtöbb lőállásra igaz volt. Ez sem könnyítette meg a lövők helyzetét. Ahogy megfigyeltem ezek, a külföldiek számára nehezebb korongok nem okoztak komolyabb kondot a cseh lövőknek, viszont, ha egy olyan korongot kellett eltalálni, ami rendesen mutatta magát, netán valami íves pályát írt le, na ott már voltak gondok. Amennyire "egyszerűen" ment az élében menő korongok megsemmisítése, annyira nem tudtak mit kezdeni a mostanában népszerű(bb) röppályákkal. Nagyon fájó volt látni, hogy bár voltak olyan gépek amiket lehetett volna dönteni, de azt mégsem tették meg. Úgy gondolom, hogy ha nem használják ki a dobógépek által adott lehetőségeket, akkor teljesen felesleges drága, dönthető gépeket vásárolni. A versenyen amúgy a Corsivia gyár ECO korongjait használták. Szépen tört, de eleinte furcsa volt, hogy amikor rendesen eltaláltak egy korongot, akkor az homokszínű füstött hagyott maga után. A másik nagyon szomorú dolog, hogy az elmúlt években szinte semmilyen átalakítást nem hajtottak végre a pályákon. Tehát a gépek ugyanott vannak mint 10 éve és kb. ugyanazokat a röppályákat dobják. #SAD
Szervezés:
Egy olyan helyen, ahol a szervezők már több mint 10 éve minden évben rendeznek egy nagyszabású (értsd 200 korongos) versenyt nehéz komoly kivetnivalót találni. A cseh bírók tették a dolgukat, bár ahogy elnéztem most azért engedékenyebbek voltak, mint azt bármely F.I.T.A.S.C. versenyen megszokhattuk. Nem egy "berajtolást" néztek el a lövők számára, bár a fejüket csóválták, de szankcionálás nem történt végül. Nagyon pozitív dolog volt, hogy az összes szervező - ki jobban, ki kevésbé - beszélt angolul. Vagy ha esetleg nem, akkor pár lépésen belül volt, aki igen és tudta is a nekünk szükséges információt.
Értékelés:
A Cseh Nagydíj minden olyan versenyző számára érdekes lehet, akik nemrég kezdték el a sportot és kíváncsiak, hogy milyenek voltak ezelőtt 10-15 évvel a korongok röppályái és szeretné kipróbálni a tudását rajtuk. Abban biztos vagyok, hogy maradandó élményekkel fognak távozni. Abban viszont nem, hogy visszatérnek. Ahhoz, hogy a régi szintre tudják magukat visszatornázni, bizony többre van szükség, mint amit jelenleg nyújtanak. Ami viszont kiemelkedő volt a többi (bármelyik) környékbeli versenyhez képest, az a díjazás. Minden évben az első díj egy sörétes (Browning) sport puska, amit az abszolút első helyezett nyer el. És ha ez nem lenne elég, iszonyat mennyiségű lőszert osztanak ki. Még a felnőtt 10-dik helyezett is kap 5 dobozt (125db). Ez azért elég menő és egyedülálló díjazási mód.
Gróf Senkiházi